Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które jest w stanie wytworzyć dużo więcej energii cieplnej niż samo pobiera do działania. Przyjmuje się, że zysk energetyczny, w zależności od jakości urządzenia oraz warunków pracy, kształtuje się między 3-6, tzn. z 1 kW energii włożonej do działania pompy ciepła otrzymamy 3-6 kW energii cieplnej.
Pompy ciepła można podzielić ze względu na wykorzystywane źródło ciepła. W tym podziale wyróżniamy pompy ciepła wykorzystujące ciepło z powietrza, gruntu lub wody.
Pompy ciepła używane do podgrzewania wody basenowej najczęściej wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu i zamieniają ją na energię użytkową.
Urządzenia te działają bezobsługowo, wystarczy jednorazowe manualne nastawienie temperatury wody w basenie niezależnie czy jest to basen hotelowy czy basen prywatny.
Zasada pracy pompy ciepła:
- Czynnik obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody.
- W parowniku podgrzany czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.
- Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę. Wytworzone w tym procesie ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu instalacji ogrzewania wody basenowej lub instalacji ogrzewania budynku.
- Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.